Vybíráme název domény a obchodu

Jak vybrat tu pravou doménu pro váš e-shop?

Rozjezd a rozvoj internetového podnikání je dnes díky množství nejrůznějších nástrojů rozhodně jednodušší než před lety. Jednu výhodu ovšem internetoví podnikatelé kolem roku 2000 přece jen měli. Mohli si totiž vybírat z mnohonásobně většího počtu volných domén. Pokud si dnes chcete založit internetový obchod s lyžemi, nemůžete čekat, že doména e-shopu lyze.cz bude volná. Proto ve 21. století představuje výběr ideální název e-shopu náročnější výzvu než v minulosti. Rozhodně ale nejde o nemožný úkol. Naopak jde o příležitosti, jak na trhu díky originálnímu a zároveň lehce zapamatovatelnému názvu vyniknout.

Doména eshopu

Jaké jsou tedy obecné zásady, kterými byste se při výběru domény, potažmo názvu e-shopu měli řídit?

Naprosto stěžejní je snadno zapamatovatelný název e-shopu. Žádný jazykolam ani více než dvouslovné spojení. Ideální je samozřejmě jedno slovo, které si můžete i vymyslet. Hezkým příkladem smyšleného, ale zároveň lehce zapamatovatelného názvu je největší český e-shop alza.cz, který v sobě ve skutečnosti skrývá zkratku jména zakladatele společnosti.

Hlavně jde ale o to, aby se název dobře vryl do paměti. Pokud se vydáte touto cestou, je nutné počítat s tím, že naučit zákazníky jméno vašeho e-shopu může být běh na delší trať. Když se ale snaha podaří a originální název vašeho internetového obchodu se stane notoricky známý, máte vyhráno.

V dnešní globalizované době je na místě porozhlédnout se také po cizojazyčném slově. Třeba nejdete takové, které je pro všechny snadně vyslovitelné a třeba bude mít i jasný význam směrem k prodávanému sortimentu. Tuto souvislost pak můžete zapracovat do vašeho příběhu.

Název e-shopu by měl obsahovat maximálně dvě slova

V případě dvouslovného názvu e-shopu je oblíbenou volbou spojení přídavného a podstatného jména. V tomto případě je totiž zákazníkovi ihned jasné, co zde najde. Například v případě e-shopu s názvem nejlevnejsi-autodily.cz je ihned jasné, že zde zákazníci nebudou hledat originální součástky, ale naopak ty cenově nejdostupnější. Opačným příkladem může být e-shop premiovy-nabytek.cz. Zde asi nepochodí ti, kteří poptávají skříň za pár tisíc korun. Zkrátka je potřeba neustále pamatovat na to, kdo bude naší cílovou skupinou.

Často platí i to, že pokud se název dobře vyslovuje, tak se také jednoduše píše. Proto je lepší vyhnout se krkolomným slovům. Například těm, které mají více souhlásek za sebou. Nikomu si nepíší dobře slova jako čtvrtek nebo rozvrh.

Myslete dopředu, aby vás doména e-shopu později nelimitovala

Vždy se také vyplatí, když už při zakládání e-shopu alespoň trochu myslíte na budoucnost. Nemáte už teď v plánu sortiment internetového obchodu časem rozšířit? Nebude vás jednoho dne zvolená doména e-shopu zbytečně omezovat? I to je potřeba mít na paměti už při prvních krůčcích vstříc vašemu internetovému podnikání.

Našli jste ten správný název e-shopu? Pak už nezbývá nic jiného než doufat, že vás nikdo nepředběhl a novou doménu si zaregistrovat dříve. I zde se vyplatí myslet trochu do budoucnosti. Spousta e-shopů by se jednoho dne ráda podívala do světa, minimálně na Slovensko. Proto je namístě zkontrolovat si dostupnost domény také v zemích, ve kterých byste v budoucnu rádi působili také. Vlastnit doménu v dané zemi je rozhodně lepší než jazykovou mutaci nešikovně umístit na adresu typu .cz/sk. Na co všechno je potřeba dát si pozor ještě před startem internetového podnikání si přečtěte zde

Vytvořit e-shop ... 30 dnů na zkoušku zdarma

Nástroje pro výběr domény

Generátor doménových jmen od Active24.

Pro inspiraci zahraniční generátor.

Registrace domén

Zde naleznete pár největších doménových registrátorů:

Następny artykuł
Jak vytvořit nebo udělat eshop a kterou cestou se vydat?