Věrnostní program a maximální využití jeho výhod

Věrnostní program buduje váš vztah se stávajícími zákazníky e-shopu, bez kterých se určitě neobejdete. Na jejich spokojenosti stavíte značku a její jméno. Právě spokojený a pravidelně se vracející zákazník vás totiž nejčastěji doporučí dál. Získáváte tím i novou klientelu. Ta je určitě také potřeba. Přeci jen průměrně přijdete za rok o 10-15% stávajících klientů. A tak musíte získávat zase nové. Čím více tím lépe. Abyste ale rok co rok nemuseli dohánět velké ztráty klientů, snažte se je u vás v maximální možné míře udržet. K tomu vám pomůže třeba i věrnostní systém a jeho výhody. 

Výhody

  • růst motivace k nákupu a podpora opakovaného prodeje
  • zvýšení celkové částky, kterou u vás zákazník za život utratí
  • budování vztahu se stávajícími zákazníky
  • zisk nových zákazníků
  • možný náskok v konkurenčním boji

Zní to skvěle, ale jak to udělat co nejlépe? 

1) Určete si základní pravidla věrnostního programu

Řekněte si, za co všechno budete zákazníky odměňovat. Nemusí to být nutně jenom za nákupy. To sice motivuje k dalším objednávkám, ale dnes už e-shopy mívají i jiné dílčí cíle. Třeba získání registrovaných uživatelů, odběratelů newsletteru nebo fanoušků na sociálních sítích. 

Odměňovat můžete například za:

  • nákup
  • registraci
  • přidání hodnocení
  • přidání recenze
  • odběr newsletteru
  • sledování nebo "like" na soc. sítích 
  • a mnoho dalšího

Přičemž za každou činnost můžete připisovat různou výši věrnostních bodů. Hodnoty si stanovte podle toho, jaké cíle jsou pro vás nejdůležitější. Chcete zvýšit důvěryhodnost produktů? Odměňte zákazníky více body za přidání recenze a hodnocení. 

2) Stanovte hodnotu a platnost věrnostních bodů 

Kolik bodů bude zákazník dostávat a jakou budou mít hodnotu? Všechno si to nastavte tak, abyste neprodělávali, ale zároveň o zákazníky nepřicházeli. Když věrnostní systém nebude motivační, může vám to spíše uškodit. Pozor tedy, ať výši odměn a hodnotu bodů nestanovíte moc nízko. Zároveň nesmíte ale ani přestřelit. To vás pak tlačí ke zvýšení běžných cen oproti konkurenci. Což může produkty potopit například na zbožových srovnávačích. 

A jak řešit platnost bodů? Čím dříve a častěji dělá zákazník takzvané opakované nákupy, tím lépe. Nasměrovat ho k tomu můžete právě omezením platnosti získaných věrnostních bodů. Ale tady zase pozor. Nic se nesmí přehánět. Bez ohledu na typ zboží byste měli zákazníkům dát nějaký ten čas. Málokdo nakupuje v e-shopech třeba každý týden nebo podobně často. Když jim dáte času naopak příliš hodně, povede to k menší aktivitě a zapojení se do věrnostního systému. 

Příklad určení hodnoty bodů

1b za každých 100 Kč nákupu. Tuto variantu můžete dále rozšířit například o pravidlo, že nákup musít být nad 1 000 Kč. Při nákupu za 1 900 Kč tak dostane zákazník 19 bodů. Hodnota bodu pak může být v návaznosti na toto nastavení např. 1 Kč. 

3) Vše jasně vysvětlete a propagujte

Podmínky věrnostního programu by měly být stručné a jasné. Kdo dostane jakou odměnu a za co. Také by mělo být zřejmé, jak body uplatnit. Žádné skryté chytáky ani nejasnosti. Všechno sepište do samostatné stránky a tu vložte například do patičky e-shopu. Stránku využijte k propagaci věrnostního systému. Sdílet můžete na sociálních sítích, v newsletterech a jiných kampaních. Čím lépe si program nastavíte, tím více zákazníků ho bude využívat. A tím více užitku vám přinese. Nezapomeňte ale na to, že aby ho začali lidé využívat, musí o něm vědět!