Už jen ověřené zákaznické recenze a konec falešných slev. Jak se připravit na zákrok EU vůči nepoctivým e-shopům?

K internetovému prostředí pro většinu oborů nevyhnutelně patří také vysoká míra konkurence. Jednotlivé e-shopy mezi sebou musí o každého zákazníka bojovat, a to nejen výslednou cenou. Důležitých faktorů je totiž více. Především hodnocení ostatních uživatelů, nabízené doplňkové služby, rafinovanost marketingu, známost e-shopu a mnoho dalších. 

Každý majitel e-shopu, který se čas od času promění také v zákazníka jiného webového obchodu, si jistě rychle uvědomí, že orientace v divokých internetových vodách může být někdy složitá. O to více, když ví, že ne všechny e-shopy automaticky a vždy jednají čestně. Nekalé praktiky jsou sice naprosto okrajovou, ale za to přetrvávající záležitostí. A právě proto vstoupí brzy v platnost nové předpisy, jejímž cílem je podobné jednání alespoň ztížit. Připravte se na ně. 

Nová pravidla vychází ze směrnice EU. Jednotlivé členské státy dostaly čas do 28. listopadu, kdy musí stihnout implementaci pravidel do vlastního právního řádu. Účinná budou nová opatření od 28. května roku 2022. Co konkrétně se tedy mění a na co by si e-shopy měly dát pozor?

Zákazník má právo na pravdu o řazení produktů

Novinka se dotkne například řazení nabídek. Seřazování produktů podle ceny, hodnocení či prodejů asi nikoho nepřekvapí. Jen málo zákazníků ale tuší, že především velké e-shopy své produkty řadí stále rafinovaněji. Například podle instrukcí nebo dokonce finanční motivace vlastních dodavatelů. Takový výběr lze pak snadno schovat pod volbu “Doporučené”

E-shoper bude mít nyní povinnost uvádět, na základě čeho je nabídka seřazena. U možnosti “Nejlevnější” nebo “Nejprodávanější” je to jasné. Nejednoznačná však mohou být řazení dle doporučení. V tomto případě musí e-shop uvádět, na základě čeho jsou produkty zobrazeny. Může jít například hodnocení na základě uživatelských recenzi, zkušeností a osobního názoru prodejce nebo o uvedené faktu, že jsou výsledky ovlivněné placenou reklamou. Poctivý e-shoper tedy tuto informaci bude muset uvádět. 

Recenze už jen od skutečných uživatelů

Malá revoluce se pak odehraje v oblasti uživatelských recenzí. Ty jsou totiž pro nakupující extrémně důležité a podle mnoha výzkumů dnes mají při rozhodování minimálně stejnou váhu jako cena. U mladší generace je pak faktor uživatelských recenzí naprosto zásadní. Hodnocení ostatních uživatelů ovšem zároveň dávají velký prostor k nekalému jednání. Na internetu rozhodně nejsou výjimkou falešné recenze či jiné manipulace s hodnocením. Tyto prakticky budou od nynějška v prostoru jednotného evropského trhu zakázány. Obchodníci musí navíc zajistit, aby se v e-shopu zobrazovaly pouze recenze od skutečných osob. Všechny ostatní nelze v online prostoru zobrazit vůbec. 

Konec falešných slev a umělého navyšování cen

Oficiální razítko nyní zakazuje také nečisté manipulace s cenou. Možná jste si toho už v českých e-shopech všimli. Zatímco doposud bylo už tak nějak zvykem uvádět původní ceny před slevou ve výšinách, kterým jen málokdo věřil - oblíbené bylo například umělé navyšování cen před jejím zlevněním na prakticky obvyklou úroveň - nyní už se jako původní cena musí uvádět ta skutečná. Sleva se tedy bude vypočítávat z ceny, kterou měl produkt 30 dní před slevou. Hezkým příkladem je elektronika. Výrobce představí novou televizi za 29 990 korun. Ta však pod tlakem novějších modelů a konkurence rychle zlevňuje. Po půl roce se tedy obvyklá cena tohoto modelu v českých e-shopech pohybuje okolo 20 tisíc korun. V takovém bude mít e-shop zakázáno uvádět  jaké původní cenu právě oněch 30 tisíc, neboť už ve skutečnosti dávno neplatí. Z tohoto pravidla bude vyňato zboží podléhající zkáze. Například potraviny.

Mezi další novinky patří například povinnost zřetelně uvádět, s kým nakupující uzavírá smlouvu o nákupu zboží či služeb. Zda jde o právnickou nebo fyzickou osobu. Prodejce musí také uvést, kdo nese odpovědnost za prodávané produkty stejně jako férově uvést všechny podmínky o možnostech odstoupení od smlouvy. 

Nepoctivost se nevyplatí, postihy mohou být tvrdé

A že se nová pravidla skutečně vyplatí dodržovat, dokládá maximální výše pokut, které lze v případě porušení získat. Ta se totiž může vyšplhat až do výše 4 procent ročního obratu či maximálně 2 milionu EUR. Jen pro připomenutí, podobné sankce evropské orgány aplikují také u porušování zásad vyplývajících z GDPR.

Następny artykuł
Jak na responzivní obsahové a vyhledávací reklamy na Google Ads?