Příběh Machovna.sk: jak se z kreativního nápadu stalo úspěšné podnikání

Zatímco ještě před několika lety šlo  naprostou raritu, dnes se mechové obrazy či zdi získávají na popularitě. Setkat se s nimi můžeme v restauracích, kavárnách, kancelářích, ale také stále častěji i v domácnostech. Vyrobit si vlastní mechový obraz přitom není zase tak složité. Tedy pokud seženete správný mech. A právě ty prodává e-shop Machovna.sk. Jak je možné, že jejich mechy a lišejníky vydrží možná až deset let a jak takové mechy vlastně vznikají? Nejen o tom jsme si povídali s Michalem Kukuckou z Machovna.sk a Mechovna.cz.

Mechové obrazy na zeď jsou v poslední době obrovským hitem. Vy ale na to jdete trochu jinak. Namísto hotových mechů prodáváte příslušenství, aby si každý mohl vyrobit vlastní obraz. Jak vás to napadlo?

Přišlo to stejně jako mnoho jiných kreativních koníčků a volnočasových aktivit na doma - během Covid období. Mechové obrazy se nám líbily už předtím - nějaké jsme už měli i doma a napadlo nás, že by možná nebylo složité vytvořit si něco podobného sami. A protože času bylo více než dost, začali jsme doma tvořit menší mechové výrobky pro vlastní potřebu - věnce na dveře, stolní dekorace, i nějaké menší obrazy. Postupně jsme zjistili, že sehnat veškeré příslušenství není vždy tak jednoduché. A to především v době, kdy kamenné obchody byly zavřené a objednávat si každou maličkost z jiného e-shopu je zbytečně nákladné. Napadlo nás, že by bylo fajn nabídnout lidem e-shop, který bude zaměřen čistě na aranžérský materiál potřebný k výrobě mechových obrazů a mechových dekorací. Bez nutnosti zdlouhavého Googlení a surfování po internetu.

Můžete nám prozradit, jak tyto mechy vlastně vznikají?

Mechy se sbírají v evropských lesích - tam kde je jejich dostatek, hlavně ve Francii a ve Skandinávii. Sběr probíhá regulovaně a udržitelným způsobem, čili na stejném místě se mechy sbírají zase až po několika letech. Sebráné mechy se obvykle nechají vysušit a následně se znovu hydratují pomocí speciálního stabilizačního roztoku, který způsobí, že mechy naberou svůj původní - živý vzhled, ale už dál nedozrávají. Takže nestárnou a zůstávají v takové formě několik let, až desetiletí. Je to vlastně určitá forma mumifikace. Díky ní zůstávají mechy měkké a příjemné na dotek a díky speciálním barvivům si udržují svou krásnou jasnou barvu.

Jak je vlastně složité vypěstovat vlastní mech? Mohly by to lidé zvládnout i doma?

Možná ani ne tak složité, jak zdlouhavé ? Mechy rostou velmi pomalu - do velikosti, v níž se obvykle sbírají, dorůstají několik let. Kromě toho bychom jim museli zajistit i vhodné životní podmínky. Vzhledem k tomu, že mechy rostou hlavně v lese, vyhovuje jim velmi vlhké a stinné prostředí. V přírodě fungují jako takové regulátory vlhkosti - zadržují nahromaděnou vodu a postupně ji uvolňují do ovzduší. Stále se však bavíme pouze o vypěstovány živého mechu. Nejtěžší částí je ale jejich zakonzervování, čili samotná výroba stabilizovaného mechu. Firmy, které se takové výrobě věnují, si své technologické postupy a know-how pečlivě chrání a dobrat se k přesnému receptu je téměř nemožné.

Jakou mají takové mechy životnost?

Jelikož se stabilizované mechy používají jen několik let, není dosud zcela známa jejich maximální životnost. Při dodržování vhodných podmínek můžeme jistě počítat s životností přibližně 10 let, ale je možné, že zvládnou i více.

Takže se o ně nemusím nijak starat?

Přesně tak - není potřeba se o ně nijak speciálně starat. Jediná údržba, o které se můžeme bavit, je občasné oprášení od prachu - buď jemnou prachovkou nebo slabým vyfénovaných pomocí studeného vzduchu. Mechy působí antistaticky a zbytečně prach nepřitahují, takže to stačí praktikovat jednou za několik měsíců. Nejdůležitějším úkolem člověka, který chce mít doma takové mechové umění, je však výběr vhodného umístění. Vnitřní vlhkost v místnosti by měla být minimálně 40-50%, aby mechy zůstaly měkké a příjemné na dotek. Neměly by být vystaveny přímému slunečnímu záření, aby neztratily svoji barevnost a neměly by se dostat do přímého styku ani s vodou. Pokud umíme zabezpečit tyto jednoduché podmínky, mechové výtvory nám mohou dělat radost dlouhá léta.

Jaký je rozdíl mezi mechem a lišejníkem?

Rozdíl je hlavně v jejich biologickém zařazení - lišejník vzniká symbiózou houby a řasy a mech je ve zkratce jednoduchá drobná nekvetoucí rostlinka, která se rozmnožuje výtrusy. Ve světě stabilizovaných mechů se však mezi nimi velmi rozdíl nedělá. Stabilizovaný lišejník se lidově nazývá i sobí mech a bere se jako jeden z druhů mechu. Na rozdíl od klasických mechů má houbovitou strukturu a práce s ním je trochu odlišná, ale zato nabízí více kreativních možností. Tento konkrétní typ lišejníku v našich lesích nenajdeme - roste v subpolárním až polárním pásmu a na náš trh se dostává hlavně ze skandinávských zemí. Zato mechy můžeme vidět kdykoliv i my při procházce lesem. Rostou obvykle na kmenech stromů nebo ve vlhčích oblastech tvoří souvislý přírodní koberec. Třeba u nás na Slovensku je však sběr mechu ve volné přírodě protizákonný, proto jej nedoporučujeme sbírat a vynášet z lesů.

Které mechy jsou mezi zákazníky nejoblíbenější?

Každý zákazník má pro svou kreativní tvorbu jiné preference, jiný vkus a samozřejmě i jiný rozpočet. Je rozdíl, zda s mechy začíná, nebo má již za sebou několik výtvorů. Mnoho zákazníků začíná právě s lišejníkem, který je dostupnější a vhodný i na menší obrazy. Na rozdíl od mechů je ho možné objednat v jakémkoliv barevném provedení, což otevírá dveře ještě větší kreativitě. Pokud zákazník touží po jednoduchém a elegantním prvku, vhodném do moderního interiéru, většinou sáhne po kopečkovém mechu (Ball moss). Kromě toho, že působí noblesněji, práce s ním je i poměrně rychlá a jednoduchá. Pokud má zákazník zájem o velkorozměrný mechový obraz nebo dokonce celou stěnu, nejvhodnějším řešením je použití plochého mechu (Flat moss), který dostane ve formě mechových koberečků, takže dokáže i velkou plochu zaplnit poměrně rychle. Kromě toho se dá velmi dobře kombinovat s jinými druhy mechu, nebo pro ještě věrohodnější přírodní scenérii is různými stabilizovanými rostlinami, jako jsou například velmi oblíbené kapradiny.

Prozradíte nám něco o vašich plánech do budoucna?

Jelikož jsme stále jen na začátku podnikání, k mnohým plánům jsme se ještě ani nestihli dostat a jiné teprve plánujeme zrealizovat. Momentálně nabízíme všechny základní druhy mechů v různých barevných provedeních, několik nejoblíbenějších stabilizovaných rostlin používaných v mechových obrazech, kvalitní dřevěné rámy ve více barvách a velikostech a základní lepící příslušenství. Všechny sekce však plánujeme postupně rozšiřovat a nabídku doplňovat o nový sortiment, s přihlédnutím na poptávku zákazníků a aktuální trendy v tvorbě mechových dekorací. V nejbližší době to budou hlavně rámečky v méně tradičních tvarech a různý přírodní aranžérský materiál k mechovým obrazům.

Następny artykuł
Pro spoustu lidí je teď důležité si svůj domov vylepšit tak, aby se v něm cítili lépe, říká Anna Majuková z IDYLO.cz