PageRank

Co je PageRank?

Jeden ze základních stavebních kamenů SEO optimalizace. Jde o nástroj vyhledávače Google, který hodnotí důležitost stránek. Název PageRank má dva významy. Jednak jej můžeme přeložit jako hodnocení stránky, ale zároveň také odkazuje na jednoho ze svých tvůrců a spoluzakladatele Googlu Larryho Page.

Jak funguje PageRank?

Milovníci matematiky si o detailním principu fungování PageRanku včetně vzorců mohou přečíst na Wikipedii. Běžnému člověku bohatě postačí vědět, že PageRank posuzuje hodnotu stránky, na základě čehož se pokouší zjistit její důležitost, aby mohl zobrazovat relevantní výsledky. PageRank funguje velmi podobně jako nástroje pro sledování počtu citací, které používají vědci a akademici.

PageRank je vcelku historickým nástrojem. Zakladatelé Googlu jej navrhli už v roce 1997. Podle dostupných informací však Google tento léty osvědčený způsob hodnocení stránek stále používá, na rozdíl od minulosti už není veřejný. Pořád ovšem jde o jeden ze stovek nástrojů a metrik, kterými dnes Google stránky hodnotí. Pravdou je ale i to, že důležitost PageRanku v dnešní době strojového učení a umělé inteligence klesá. Dnes už totiž existuje například také RankBrain, který se na internetové stránky dívá mnohem komplexněji.