O chytrém financování eshopů s Honzou Laštůvkou z Lemonero

Lemonero poskytuje chytré financování pro e-shopy, které si můžete snadno vyřídit a podepsat online. Z pohodlí domova. Hned víte, kolik vám půjčí a peníze máte na účtu do pár dní. Firma vznikla v roce 2019, ale od té doby již ušla velký kus cesty. 

Oproti tradičním bankám je Lemonero ve čtení e-shopů totiž mnohem flexibilnější. Jakmile má dostupné informace, není pro vás problém půjčit si až 500 tisíc korun. Rychle tak můžete pokrýt výdaje na provozní náklady e-shopu nebo například na předzásobení se před sezónou. Více informací už nám o Lemoneru řekne Honza Laštůvka, jeho zakladatel a CEO. 


Ahoj, Honzo. Na začátku jsme Lemonero stručně popsali. Představil bys nám ho prosím i z tvého pohledu? 

Lemonero je unikátní digitální platforma pro financování e-shopů. E-shopům poskytujeme provozní kapitál a tyto jej využívají na zásoby, marketing a další investiční potřeby spojené s růstem jejich podnikání. To vše do 24 hodin a celý proces kompletně online – včetně podpisu smlouvy a správy půjčky. Naší vizí je přinést růstový kapitál do e-commerce a pomoci malým a středním e-shopům plnit jejich podnikatelské sny.

Jak jste přišli na tento způsob financování a našli díru na trhu? 

Před Lemonerem jsme s týmem vybudovali globální startup MonkeyData, který poskytuje analytický software pro e-shopy a který dnes používá více než 30 000 e-shopů po celém světě. E-commerce jsme tedy znali z blízka a viděli jsme, že více než 80% e-shopů má problém najít provozní financování rychle a v dostatečném objemu – to byl také impuls proč jsme založili Lemonero.

Inspirovala vás při vzniku Lemonera i nějaká podobná instituce poskytující chytré financování e-shopů nebo jste úplný unikát? 

Podobné služby jako my fungují velmi dobře v USA nebo západní Evropě a určitě nás u vzniku inspirovaly. Na rozdíl od nich se ale plně orientujeme na financování e-shopů, ve kterém jsme v evropském prostoru unikátní a věříme, že máme i nejlepší produkt a technologii, díky které dokážeme nabídnout plně digitální a rychlé financování. 

Oproti běžným bankovním institucím se v dosti věcech lišíte. V čem konkrétně? 

Naše klíčová inovace tkví v unikátním scoringovém modelu, který hodnotí e-shop na základě jeho reálné výkonnosti a predikce vývoje. Tím pádem dokážeme financovat i mladé, sezonní nebo rychle rostoucí e-shopy, pro které je těžší se k externímu financování dostat a nemohou tak investovat do svého rozvoje. Druhou výhodou našeho data-driven přístupu je, že zákazníkům nabízíme bezpečné financování, tzn. díky naší chytré analytice, nabídneme správný objem ve správném čase, který je nedostane do splátkové tlaku a pomůže jim v růstu. Třetí, ale neméně důležitá výhoda je, že fungujeme plně digitálně a klient si u nás vyřídí financování z pohodlí domova a peníze má do 24h na svém účtu.

I přesto jste ale šli do velké spolupráce s Komerční bankou, o čemž se dočetl téměř každý z oboru. Jakto? A proč zrovna s nimi? 

Máme mezinárodní ambice a hledali jsme silného partnera, který nám je pomůže naplnit. KB vnímáme jako banku, která naplno pochopila sílu digitalizace a má uvnitř skvělý tým, který má inovativní mindset a dlouhodobou vizi. Přesně to pak bylo hnacím motorem našeho partnerství. Jsme na stejné vlně, chceme změnit svět a pomoci co nejvíce e-shopům růst.

Když se podíváme na druhou stranu mince. Kdo nejčastěji služeb Lemonero využívá a pro jaké účely? Řešíte exkluzivně pouze e-shopy a jejich financování? 

Ano, financujeme primárně e-shopy, nebo firmy které mají e-shop a kamennou pobočku. 

Naším typickým zákazníkem je malý a střední e-shop, která potřebuje externí financování na doplnění zásoby, pokrytí marketingových nákladů, vybavení skladu, provoz nebo vykrytí cash-flow.

A co konkrétně musí e-shop splnit? Jaké dokumenty a data od něj vyžadujete?

Aktuálně je Lemonero dostupné na platformách Upgates, Shoptet a Eshop-rychle. Upgates nabízí nejlepší formu integrace, kdy stačí v adminu na jeden klik zjistit, jestli u nás e-shop dosáhne na financování a pak už jen projit krátkým procesem vyřízení půjčky, kde doplní OP a výpisy z bankovního účtu a je hotovo. Celý proces trvá 30 min a peníze má klient na účtu do 24h. 

Děkujeme za rozhovor a Lemoneru přejeme mnoho úspěchů a e-shopů, kterým vaše financování pomůže posunou se o level výše. Nově se mezi ně mohou zařadit i e-shopy Upgates, za což jsme moc rádi. 

Następny artykuł
Rozhovor: Dalibor Jaroš z Collabimu