Malý ale nadějný trh. Jak expandovat do Slovinska?
Slovinsko je jedním z nejmenších trhů Evropy (méně než 2 miliony obyvatel), ale s velkým potenciálem. Jde o zemi, která představuje průnik Balkánu, střední a západní Evropy. Bylo nejvyspělejší republikou bývalé Jugoslávie a také dnes jde o nejbohatší balkánskou zemi.
Geografická poloha Slovinska určila jak ekonomický, tak e-commerce bussines rozvoj, který nezaostává za Českem, či Slovenskem. Jde o profitující trh s velkou kupní silou, takže pokud hodláte expandovat na Balkán, právě Slovinsko je ideálním kandidátem. Agentura CEEEC Expansion vám s celým procesem může pomoct.
Slovinský e-commerce trh
Jak už bylo řečeno, Slovinsko je poměrně malým trhem. Sílu tamního e-commerce sektoru se však nevyplatí podceňovat. Slovinským e-commerce trhem ročně proteče více než 500 milionů dolarů (11 miliard korun), přičemž mezi jeho uživatele se řadí přinejmenším polovina obyvatel. Tento poměr se v následujících letech bude jen zvyšovat. Mezi nejpopulárnější obory patří móda, elektronika a hobby.
Jak začít? Otestujte trh s co nejnižšími náklady
Nejprve si, samozřejmě, přeložte stránky, včetně obchodních podmínek. Obchodní podmínky je nejlepší nechat si přeložit advokátem. Avšak vzhledem k tomu, že se vztah mezi kupujícím a vámi jako prodávajícím, řídí právním pořádkem státu provozovatele e-shopu (Česko/Slovensko), stačí vytvořit laický překlad obchodních podmínek a následně text nechat upravit právníkem. Zde se vyplatí spolupráce s profesionální agenturou, která nejen, že vyhotoví překlad, ale také doporučí vhodného slovinského právníka na úpravu obchodních podmínek.
Slovinské státní kontrolní instituce (obchodní inspekce a pod.) mají striktní přístup k zahraničním obchodním subjektům, což nebude problém, pokud se budete držet správného postupu.
Jakmile budete mít přeložený a připravený web, trh nejprve otestujte a zásilky expedujte ze své domovské země. K tomu je nutné sehnat dopravce, který může doručit výrobek do Slovinska za rozumnou cenu. Agentura vám může doporučit vhodného partnera, který při minimálních nákladech spolehlivě předá váš výrobek lokálnímu dopravci. Například CEEEC Expansion spolupracuje se společností Bohemia Post. Firem se stejným, či podobným zaměřením je na trhu samozřejmě více.
K platebním metodám přidejte i platbu kartou. V porovnání s jinými balkánskými zeměmi je platba kartou na Slovinsku zažitější. Když si nastavíte logistiku a nasadíte platební bránu, můžete spustit marketingové kampaně. Marketing v cizí zemi je pro člověka neznalého jiných poměrů velkým oříškem. Nejde jen o odlišný jazyk. Zahraniční trh velmi často znamená také jinou povahu lidí, kulturní rozdíly a nákupní zvyklosti. Platí to i pro země, o kterých si myslíme, že jsou nám velmi podobné. Slovinsko je toho výborným příkladem. Marketing tak raději nechte na profesionálech, kteří si tento trh znají a dokáží nastavit rozumné cíle.
Jde o kampaně na Facebooku, Instagramu, Googlu, emailing či push notifikace. Výsledky budete moci sledovat v Google Analytics. Stejně tak budete mít kontrolu také nad sociálními sítěmi. O obsah se však při agenturní správě mohou starat rodilí mluvčí, kteří budou komunikovat autenticky.
Marketingem to však jen začíná. O zahraniční zákazníky je totiž potřeba pečovat. Ani to se bez rodilých či velmi zkušených mluvčích neobejde. Profesionální agentura vám provoz zákaznického servisu včetně call centra zajistí.
Pracovníci zákaznického servisu vás budou přes přiděleného e-shop manažera informovat, o tom jak zákazníci reagují na vaše produkty. A dokážou také upozornit na případné chyby na webu. Tímto způsobem dovedeme zvýšit úroveň UI a UX vašeho e-shopu.
Máte trh vyzkoušený? Posuňte expanzi o úroveň dál
Po úspěšném otestování můžeme začít postupně upevňovat pozici na trhu. Ideální navázání spolupráce přímo s tamními dopravci. Kromě Slovinské pošty jsou nejpopulárnějšími logistickými partnery společnosti GLS a DPD.
Pokud se vám začne na daném trhu dařit, doporučujeme zahájit proces založení bankovního účtu, bez toho se při podnikání neobejdete. Neměli byste zapomenout ani na dobírku, která je i ve Slovinsku stále patří mezi nejpopulárnější platební metody. Především staří uživatelné navíc velmi rádi platí složenkou, kvůli čemuž radíme ke konci objednávky přidat předvyplněnou formu složenky. A právě k tomu je zapotřebí bankovní účet. Podle webu paymentwall jsou taktéž ve Slovinsku velmi populární takzvané předplacené karty. Ty v našich končinách příliš známé nejsou.
Založení bankovního účtu je však dlouhotrvající proces, který může skončit odmítnutím banky bez udání důvodu. Pokud chcete otevřít bankovní účet na dálku, je z naší zkušenosti nejlepší oslovit tu, u které jste klientem v České republice. V případě, že nemáte tuto možnost, je potřeba kontaktovat lokální banku, připravit příslušné dokumenty a dohodnout schůzku. Slovinské banky jsou specifické v tom, že vám každá bude účtovat na naše poměry relativně vysoké poplatky za každou přicházející platbu. Každá banka má jiný tarif, proto je třeba obezřetně vybírat. Také při výběru banky a postupu při založení účtu je lepší nechat si poradit od profesionální agentury.
Jak postupovat až se trh rozběhne?
Vzhledem k tomu, že slovinský trh je malý, rychle poznáte, jestli se Vám v daném kraji vyplatí prodávat, nebo ne. I přes nízký počet obyvatel Slovinsko rozhodně nepodceňujte. Víme, že skýtá opravdu velký potenciál. Podobným postupem pak můžete expandovat do Chorvatska, které je sice větším trhem, ale se slabší kupní silou.
Článek pro vás připravila agentura CEEEC Expansion, která vám se zahraniční expanzí ráda pomůže. V případě dotazů či zájmu o spolupráci ji tedy neváhejte kontaktovat.