Lemonero: Kde získat peníze do začátku online podnikání?

Provozovat vlastní obchod v dnešní době láká stále více lidí a není se čemu divit. E-commerce každým rokem roste — na trhu v dnešní době už existuje nespočet eshopů různých kategorií, kde zákazníci utrácejí stále více peněz.

Jakmile se rozhodneme založit si vlastní eshop, zpravidla se na nás navalí spousta starostí a povinností, od hledání vhodných dodavatelů, delegování výroby a skladování až po marketing a vizuální identitu obchodu. V takovém náporu nám často může uniknout naprosto zásadní věc pro patřičný rozjezd eshopu — naplánování finanční strategie a zajištění kapitálu.

Pokud nebudeme mít zajištěné dostatečné financování, krach našeho podnikání na sebe nenechá dlouho čekat. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak finance na splnění vašeho snu získat, my si dnes v článku od Lemonero, specialistů na financování e-shopů, uvedeme ty nejčastější.

Vlastní zdroje

Staré dobré šetření je a bude jedním z nejrozumnějších kroků v rámci správy vlastních financí — jak v osobním, tak pracovním životě. A pokud máte pro rozjezd vašeho podnikání nachystané vlastní zdroje, v závislosti na jejich výši se vám může podařit váš eshop nejen rozjet, ale držet při chodu i několik dalších měsíců či let.

Tento způsob financování přináší obrovskou výhodu v tom, že při jeho využití nebudete nikomu nic dlužni.

Při realizaci jakýchkoli podnikatelských plánů je potřeba počítat s náklady. V závislosti na segmentu a formátu prezentace vašich produktů se mohou celkem snadno vyšplhat až k milionovým částkám. Pokud chcete rozjet online podnikání, máme dobrou zprávu — tam totiž bývají náklady zpravidla nižší. Financování vlastními zdroji tedy v tomto případě není nemožné.

Mnohem náročnější už je v rámci vlastních zdrojů udržet chod eshopu i dlouhodobě. Pokud budete chtít vaše podnikání pravidelně rozvíjet, inovovat svoje produkty a také expandovat do zahraničí, náklady se začnou rychle násobit.

Dotační programy

Získat na svůj byznys dotaci je snem spousty nadšených podnikatelů. Obecně se na dotační programy totiž nahlíží jako na prostředek, jak získat peníze „zadarmo“. Je pravda, že v případě, že peníze získáte, je nebudete muset vracet, ale cesta k nim je trnitější, než by se mohlo zdát.

Na dotační programy se standardně hlásí stovky i tisíce firem. Pokud tedy budete chtít uspět, váš projekt se bude muset od ostatních výrazně odlišovat — aby ve vás viděla porota potenciál, bude pravděpodobně hledět na spoustu ukazatelů. Ty mohou zahrnovat unikátnost vašich produktů, promyšlenost strategie a předpokládaný budoucí vývoj.

Nicméně dotace se obecně vážou na jeden konkrétní účel, a tak může být nesmírně těžké narazit na takovou, která se bude shodovat s vašimi potřebami.

V současné době nejvíce dotačních programů podporuje ekologické zájmy. Udržitelná výroba a provoz jsou totiž tématy, která budou do budoucna jen nabírat na své relevantnosti. Jestliže tedy máte projekt, který s trendy tématy souvisí, vaše šance na úspěch v programu se navyšují. Pokud nemáte, neměl by to být důvod pro to, abyste nabídku dotací přestali sledovat. Nikdy totiž nevíte, kdy narazíte na něco zajímavého.

Blízké osoby

Pokud víte, že máte ve svém okolí rodinného příslušníka nebo kamaráda, který má peněz nazbyt a věří ve vaše cíle, můžete se ho zeptat, zda by vám na online podnikání nevypůjčil prostředky on.

Ve spoustě případů se tímto způsobem totiž dostanete k bezúročné půjčce. To však nemění nic na tom, že pokud se vám podaří získat financování od blízké osoby, měli byste k ní poté přistupovat jako k profesionálnímu investorovi. To, že získáte půjčku takto bezpečně, neznamená, že byste měli být laxní vůči jejímu řádnému splácení.

Pro komplexní prezentaci vašich produktů a finanční strategie si na sezení s potenciálním věřitelem uvolněte dostatek času a jakékoli jeho nejasnosti mu do detailu vysvětlete. Také se domluvte na pevných termínech splácení, které budete dodržovat.

Samozřejmě, že pokud se vám párkrát nepodaří odeslat splátku v přesně domluvený termín, nic se nestane. Nicméně v případě, že se to pro vás stane zvykem, počítejte s tím, že se to na vašem vztahu negativně projeví.

Vašeho společníka byste také měli pravidelně informovat o tom, jak s poskytnutými financemi pracujete. V žádném případě byste si však do vašeho podnikání neměli nechat „kecat“ — a to hlavně v případě, že dotyčná osoba nemá s podnikáním tohoto typu zkušenosti.

Venture kapitálové fondy

Zjednodušeně řečeno se jedná o typ financování, který poskytují investoři — ať už soukromí nebo státní. Standardně se peníze prostřednictvím těchto fondů půjčují na financování projektu v jeho začátcích — s největším úspěchem se pak setkávají opět projekty, které disponují co možná největší mírou inovace.

V takovém případě dlužník nesplácí úroky, nicméně investor, jež do jeho projektu vstoupí, získá určitý podíl na zisku společnosti. A investoři si logicky intenzivně promýšlejí, do čeho stojí za to vložit své peníze.

Ve venture kapitálech standardně fungují tři typy investorů:

  1. Andělský investor — zkušený podnikatel, který do projektů vkládá peníze na základě jeho vlastních analýz, předpovědí a samozřejmě také pocitů.
  2. Společnosti zaměřené na venture kapitálové fondy — ty se skládají z několika profesionálů, jež pracují s penězi jejich klientů (investorů).
  3. Státní organizace

Pro investora se často jedná o velice rizikovou formu investování svých peněz, počítejte tedy s tím, že v rámci jeho podmínek bude možná potřeba, abyste s ním svoje kroky pravidelně konzultovali. A v tomto případě to neberte tak, že vám chce do vašeho byznysu „kecat“. Do projektů vkládá svoje peníze — stejně jako vy, a tak má maximální zájem na tom, aby se projektu dařilo.

Je však potřeba zmínit, že v rámci venture kapitálových fondů se standardně pracuje s částkami, které přesahují stovky tisíc a jednotky milionů korun.

Půjčka od banky

Vzít si půjčku od banky se jeví jako jedna z nejlogičtějších cest k externímu financování. Ano, v případě nutnosti mají bankovní úvěry jistě své opodstatnění, problémem však může být, že do světa e-commerce banky standardně moc nevidí. Až tedy budou vaši žádost vyhodnocovat, nedivte se, když nedostanete zelenou.

Úvěrové produkty od bank jsou totiž nejčastěji zaměřeny na spotřebitelské účely. Banky tedy často nedokážou rozpoznat potenciál eshopů, které u nich o půjčku žádají. Pokud se rozhodnete pro bankovní úvěr, zkuste se podívat, zda vaše banka nenabízí program zaměřený přímo pro podnikatele. Tak se vaše šance na získání financování razantně navýší.

Schvalovací proces je však velice zdlouhavý, žádat o půjčku se tedy vyplatí s předstihem, a to v rámci nevyzpytatelnosti a spontaneity vznikajících nákladů není vždy možné. Je tedy mnohem výhodnější o úvěr zažádat u specializovaných poskytovatelů, o kterých si povíme v následující sekci.

Služby zaměřené na financování eshopů

Jak jsme si už nastínili v předchozím bodě, u specializovaných služeb se oproti bankám setkáte s obrovskou výhodou — zpravidla dokážou váš projekt lépe zanalyzovat, předpovědět budoucí trendy a automaticky vykalkulovat přibližnou výši nákladů. Například v případě služby Lemonero pak celý proces zabere opravdu jen pár minut. Vy tak nemusíte chystat přemíru papírů a žádostí, s čímž by se se mohli setkat u tradičních způsobů získávání prostředků.

Většina žádostí o úvěr opravdu projde a peníze vám pak na účet přijdou do 24 hodin.

Ať už tedy potřebujete peníze na rozjezd online podnikání, jeho chod, uvádění nových produktů, marketing nebo sklady, s velkou pravděpodobností v tomto případě dostanete zelenou. Čerpat můžete finance v rozmezí 30 000 až 1 000 000 Kč.

Jak jste se mohli přesvědčit, možných forem externího financování je celá řada — a to s trochou kreativity můžete narazit na další a další. Ne všechny jsou však tak solidní, jak by se mohlo na první pohled zdát — důrazně tedy doporučujeme vsadit na ověřené způsoby. A pokud vám přestanou stačit peníze, které jste si na podnikání našetřili sami nebo jste je získali od blízkých osob, nejvýhodnější a nejkomfortnější variantou bude vsadit na služby, které se na financování eshopů přímo specializují.

Następny artykuł
Gejza Nagy (CEO, Luigi’s Box): e-shopy se neřídí daty, ale pocity. Naše inteligentní vyhledávání zvyšuje konverze až o 70 %