Jak na email marketing e-shopu?
Emailing patří mezi marketingové kanály, které není radno podceňovat. Je sice pravdou, že většina reklamních sdělení, které do schránky dorazí, skončí v hromadných složkách nebo zůstanou neotevřeny. Stále ale platí, že email marketing je efektivní cestou, jak komunikovat se svými zákazníky. Aby vám však emaling fungoval dobře, měli byste se držet několika základních pravidel.
Pro lepší přehlednost si emaily rozdělíme do 3 základních skupin.
- newsletter - informační kanál, zasíláme jej periodicky stávajícím zákazníkům, kteří mají možnost se z odběru odhlásit.
- nabídkový email - stávající a v omezených případech také nové zákazníky chceme přesvědčit k nákupu. Také z tohoto typu emailu se zákazník má právo odhlásit
- systémový email - emaily typu: objednávka přijata, zboží bylo odesláno. Jde o zprávu zaslanou na základě objednávky. Příjemce nemusí mít právo příjem systémových emailů odhlásit.
V každém případě musí zákazník svou adresu poskytnout sám a dobrovolně.
Rozesílání hromadných emailů je totiž chození po tenkém ledě. Neustále budete balancovat. V případě, že emailů rozešlete málo, nemusí být kampaň příliš efektivní. Masové rozesílání sdělení na denní bází už se ale rovná spamování a prodeje vám pravděpodobně nezvýší. Naopak si spíše uškodíte. Vše je tedy o nalezení ideální rovnováhy.
Z toho nám vyplývá první pravidlo emailingu. Slovo spam by se pro vás mělo stát strašákem. Nikdo nestojí o nevyžádané nesmysly. I vy, stejně jako vaši zákaznici chcete dostávat jen originální obsah, který nás zajímá a relevantní nabídky, které vás třeba přesvědčí k nákupu. Takový email si příjemci rádi otevřou, prokliknout se dále a možná také nakoupí.
Nákup databáze kontaktů je cesta do pekel
Úspěch vám rozhodně nezaručí nákup databáze emailových kontaktům na které to prostě “zkusíte”. Tímto krokem si naopak velmi uškodíte. V pozadí emailových klientů dnes operuje umělá inteligence, která veškerou poštu analyzuje. V případě, že odešlete 50 tisíc emailů na víceméně náhodné adresy, zůstane naprostá většina z nich nepřečtena a pár stovek příjemců vás pravděpodobně označí jako spam. V takovém případě vám emailoví roboti zásadně sníží hodnocení a vaše emaily začnou do spamových složek filtrovat automaticky. Cesta zpět bude velmi složitá.
Z toho vyplývá jedno velmi důležité pravidlo:
Emailový marketing by měl sloužit k udržování stávajících zákazníků, nikov k získání nových. Emaily jsou totiž vynikající cestou, jak komunikovat s těmi, kteří už u vás nakoupili, nebo o tom alespoň uvažují do té míry, že vám zanechali svůj kontakt.
Popřemýšlejte, co zajímá zákazníka
Kromě předmětu, který má zcela určující vliv na to, zda příjemce zprávu dále rozklikne, samozřejmě rozhoduje obsah a forma samotného sdělení. trendem poslední doby jsou personalizované emaily. Ty jsou perfektní především pro nabídkové emaily. Na digitálním trhu působí množství nástrojů, které vám to umožní.
Koupil si u vás někdo nový kávovar? Tak mu za 6 měsíců od nákupu odešlete email s nabídkou 10% slevy na nákup nového filtru. Přidejte pádné a samozřejmě pravdivé důvody, proč je filtr v kávovaru dobré po půlroce vyměnit a máte o objednávku postaráno.
Přesně takto jednoduché to je.
Pokud si vás zákaznicí oblíbí, budou rádi číst také vaše newslettery. Úspěch newsletteru totiž do jisté míry skutečně závisí na tom, zda jste pro zákazníka jako značka zajímají. V opačném případě si newsletter přílišné procento příjemců neotevře. Newsletter používejte jako váš informační kanál. Sdělte klientům či zákazníkům, co je u nás nového.
Musíte se ale vžít do jejich role. Zapomeňte na to, co bylo v uplynulém období zajímavé pro vás, ale zkuste popřemýšlet, co by mohlo zajímat ostatní.
Vašim zákazníkům je jedno, že jste přešli na nový účetní software. Jakkoliv to pro vás osobně může být vzrušující novinka, protože přechod trval měsíce a stál spousty peněz, ostatní se bez této informace obejdou. Naopak je může mnohem více zajímat, že jste zavedli množstevní slevy nebo jste přidali nové kategorie zboží.
Držte si jasnou strukturu a informační hodnotu. Zvykněte své zákazníky na to, že v newsletteru vždy informujete například o nových produktech, zveřejníte nový informační článek v e-shopu nebo třeba připomenete slevu měsíce, o které se před týdnem dozvěděli už z nabídkového emailu.
Postupně laďte až do dokonalosti
Nástroje pro odesílání emailů umožňují přesné sledování počtu otevřených emailů a rozkliknutých odkazů. Pečlivě tyto údaje sledujte. Pokud něco nefunguje, nahraďte to. Emalingové nástroje často umožňují také A/B testování, což může proces vypalování emailu do perfektního stavu urychlit. Stejně tak vám zabere nějaký čas vysledování ideální frekvence a času rozesílání emailových sdělení. Zde univerzální rada kromě neposílání newsletteru v pátek večer nefunguje. Ideální četnost a čas může být pro každý e-shop a každou skupinu příjemců jiný.
A v neposlední řadě nezapomeňte svým zákazníkům v každém nabídkovém emailu či newsletteru poskytnout možnost odhlásit se z jejich odběru.