Jak komunikovat se svými zákazníky na sociálních sítích?

Autenticky, pravdivě, pravidelně a zajímavě! Dnes už asi žádný podnikatel nepochybuje o tom, že komunikace na sociálních sítích je nutná. Každá firma chce lajky, sdílení svého obsahu a budování značky. A sociální sítě jsou skvělým prostředkem, jak se dostat k zákazníkovi a budovat si s ním vztah.

Jakou síť si vybrat?

Podle posledních průzkumů využívá 83 % uživatelů internetu nějakou sociální síť. A trávíme na nich až 2 hodiny denně. To už je velký potenciál, nemyslíte?

Je jich několik a nemusíme být na všech. Pamatujte na to, že na každou sociální síť by se měl vkládat jiný obsah. Nestačí napsat příspěvek a rozhodit to na všechny sítě. 

Jak si ale vybrat? Facebook, Instagram, LinkedIn, Tik Tok, Twitter? Rozhodně s ohledem na vaší cílovou skupinu, na obsah, který zvládnete vytvořit a na produkt/službu, který nabízíte.

V populární knize Jak na sítě je to popsáno skvěle! 

Facebook je hospoda. Co neřekneš v hospodě, neříkej na Facebooku. Chovej se tak, jako v reálném životě. Twitter je koktejlová party. Společnost se stále mění a formuje podle zajímavosti sdělení. LinkedIn je pracovní porada, kde se řeší pracovní záležitosti a byznysové cíle. Instagram je jako rande s naším ex, přikrášlená pravda hozená na filtrovaných dokonalých fotografií. A YouTube je jako festival. Když to nejde prezentovat textem nebo fotkou, chce to video. A Tik Tok? Taková rychlá párty pro mladé. Jeho potenciál roste každým rokem.

Rozhodně bychom se neměli pouštět do sociální sítě, na kterou neumíme vytvořit kvalitní obsah. Rozhoduje cílovka. Když chceme v podnikání uspět, musíme znát své cílové publikum a vědět, na kterých sítích se pohybuje.

Desatero komunikace na sociálních sítích

  1. Komunikujte autenticky. Vždycky přemýšlejte o tom, s kým mluvíte a o čem. Všichni jsme lidi, proto komunikujte lidsky a nepovýšeně.
  2. Nastavte si své cíle. Chcete fanoušky proměnit v zákazníky? Prezentujete svou práci a potřebujete fandy dovést na svůj web? To vše si ujasněte dřív, než začnete.
  3. Budujte si pozici odborníka na váš byznys. Komunikujte o svém byznysu bez chyb, budujte si svou fanouškovskou základnu nebo rovnou komunitu.
  4. Zaměřte se na kvalitní obsah. Postujte kvalitní fotky a videa, pokud jste si vybrali více vizuální sociální síť. Zveřejňujte kvalitní texty.
  5. Starejte se o své sítě. Vyberte si jen ty, o které jste schopni se starat a dávat na ně kvalitní obsah. Pamatujte, že každá síť snese jiný obsah.
  6. Nenechte své sociální zemřít. Zveřejňujte obsah pravidelně. Využijte nástroje pro plánování a správu obsahu, plánujte příspěvky dopředu.
  7. Vy jste vaše značka! Tak jak budete komunikovat na sociálních sítích, tak vás vaši fanoušci a zákazníci budou vnímat. Komunikujte pozitivně, klidně se odvažte a nebojte se být i neformální.
  8. Naslouchejte svým fanouškům a komunikujte s nimi. Objeví se problém? Komunikujte ho. Odpovídejte na dotazy a nezapomeňte si kontrolovat e-mail. Někteří fanoušci raději napíší skrytě.
  9. Budujte si komunitu. Nesbírejte jen lajky, ale interakce. Podstatný je dosah, komentáře a sdílení.
  10. Myslete na své publikum. Nepíšete pro to, aby se to líbilo šéfovi, ale abyste potěšili své fanoušky.

Nevíte si rady?

Ze začátku podnikání se všichni snažíme ušetřit. Mnoho z nás si říká, že to zvládne sám. Jenže pak zjistíme, že když už jsme dodělali před půlnocí poslední objednávku, měli bychom hodit něco na ty sítě.

Zkuste si uvolnit ruce. Věnujte se svému podnikání a socky nechte na někom, kdo se tím živí. To co vám bude trvat hodiny, profík nakliká za chvíli. Ve finále vám to ušetří čas i peníze. Svého odborníka na sociální sítě si můžete vybrat v Nakopni svůj marketing. Pomáháme živnostníkům a menším podnikům nakopnout podnikání skrz marketing.

Broňa Brániková, Lenka Jeřábková & tým Nakopni svůj marketing

Máme v týmu několik šikovných kolegů, kteří jsou připraveni pomoct vám s komunikací na sociálních sítích. Pokud potřebujete poradit, nasměrovat,  domluvte si s námi konzultaci. Rádi vám pomůžeme: bronislava@nakopnisvujmarketing.cz, 724 868 062.

Następny artykuł
Jak na UTM parametry na Facebooku?