Marketing e-shopu - SEO faktory

SEO faktory pro váš e-shop

Význam SEO faktorů a marketingu e-shopu, který ovlivňuje pozici stránky vašeho internetového obchodu ve vyhledávání, se pořád mění. Faktorů je přes 100, ale některé z nich řeší vyhledávače více. Agentura MOZ dává více než deset let dohromady názory světových specialistů na SEO. Výslednou tabulku důležitosti faktorů najdete zde. Otázkou je, jestli se při založení e-shopu zaměřit na lidi nebo na vyhledávače. Pojďte s námi zjistit, které faktory jsou pro vás důležité a jak je pojmout. 

Faktory SEO na stránkách e-shopu

URL stránky 

URL adresa vašeho e-shopu by měla být jednoduchá a trefná. Podle většiny odborníků není URL pro vyhledávače moc důležité. Když do něj dáte klíčové slovo, vzbudíte u zákazníka zájem a důvěru. Lidé na podobné odkazy klikají častěji. To může zvednout relevantnost vašeho e-shopu a zajistit lepší pozice v organickém vyhledávání. 

Lepší pozice můžete dosáhnout i pomocí tzv. landing page. URL takových stránek může vypadat třeba takto: http://www.mujeshop.cz/prodej-telefonu 

Titulek stránky

V HTML kódu je pod značkou <title>. Jeden z nejdůležitějších SEO faktorů. Jde o název stránky, který vyhledávači a lidem dává vědět, co je na stránce. Ve vyhledávání se zobrazuje jako modrý nadpis odkazu. Pro každou stránku mějte unikátní titulek. Obsahovat by měl několik slov, dohromady přibližně 55-65 znaků. Vyhněte se příliš obecným slovům.

Zbytečné je u každé stránky opakovat stejné slovo, například název firmy. Pokud ale máte firemní brand, je v pořádku dát do titulku za | název brandu.

SEO faktory pro váš e-shop

Popis stránky

Description alias meta popismalý význam pro pozici ve výsledcích vyhledávání. Na stránce ho neuvidíte, zobrazuje se jako text pod nadpisem ve výsledku vyhledávání. Do kódu stránky se u pronájmu e-shopu zadává do kolonky "meta popis". Délka by měla být do 155 znaků, zbytek vyhledávač nemusí zobrazit. Popis je zkracený obsah stránky, je dobré používat v něm klíčová slova. Stejně jako u URL může mít nepřímý vliv na umístění ve vyhledávání. Pokud je totiž kvalitní, zvyšuje míru prokliku. 

Kromě meta popisu můžete zadat meta značku <keywords>. Ta ale nemá z hlediska vyhledáváčů smysl. V minulosti uživatelé meta klíčová slova zneuživali, proto je dnes vyhledavače ignorují

Nadpisy

Hlavní nadpis neboli h1 je velmi důležitý. Je to první bod, který návštěvník zaregistruje. Právě proto ho řeší i vyhledávače. Má v krátkosti vyjádřit obsah stránky a upoutat. U podstránek se zbožím e-shopu zadejte do h1 celý název produktu. U technických produktů uveďte jejich kód. Nezapomeňte ale do nadpisu dát i obecnou specifikaci zboží (notebook, televize, monitor apod.). 

Nadpisy h2-h4 neboli podnadpisy. Maji pro vyhledávače malý význam. Jejich přínos je ale v lepší přehlednosti textu. Články nebo popisy zboží rozdlěluje do odstavců s podnadpisy. Lidé se pak budou v textu lépe orientovat a budou se k vám vracet. 

Klíčová slova v textu a jejich zvýraznění 

Klíčová slova byste měli používat pokud možno hned v prvním odstavci textu. Nesnažte se je do textu dávat na sílu. Taky pozor na jejich nadužívání. Nevhodné je i přebytečně velké množství klíčových slov na jedné stránce vašeho e-shopu. Ideální je používat jedno nebo pár klíčových slov v jednom samostatném článku. O přípravě a analýze klíčových slov ale zase někdy příště. 

Pro zvýraznění textu je nejvhodnější užívat značku <strong>. Vyhledávače zvýraznění nebo kurzívu neberou moc v potaz. Znovu ale pomůžete návštěvníkům e-shopu s orientací. Důležité pasáže textu projedou rychle očima a budou mít jasno. Málokdo kdo na internetu čte celé odstavce. 

Popis obrázku

Do kódu ho vložíte přes parametr alt. Jde o stručný popis toho, co je na obrázku. V případě, že se někomu obrázky nezobrazí nebo je nevidomý, dozví se díky alternativnímu textu o přítomnosti obrázku a o jeho obsahu nebo souvislosti. 

Úprava popisu obrázku

Text odkazu

Odkaz je označen v kódu značkou <a>. Jeho význam je vysoký. Nejlepší odkazy jsou pro vás z cizích stránek, tzv. zpětné odkazy, o kterých bude řeč níže. Pod značnou odkazu by se mělo skrývat klíčové slovo, které souvisí se stránkou, na kterou odkazujete. Význam má také interní prolinkování stránek vašeho e-shopu. 

Navigace návštěvníků není jen dobře propracované menu, ale i linky v textu článků nebo popisu zboží. Ideální forma interního prolinkování je například odkaz na souvísející zboží, příslušenství apod. Tyto odkazy přesměrují zákazníka na další stránky vašeho e-shopu. Pomůže to i vyhledávacím robotům, kteří interní prolinkování berou jako přidanou hodnotu. 

Text stránek

Obsah zůstává pořád nejdůležitějším faktorem nejen pro SEO, ale i pro lidi. Měli byste psát zajímavé články, které lidem pomůžou, poradí a odpoví na jejich dotazy. Tvořte popisy produktů, které obsáhnou všechno, co chce zákazník vědět. Vytváření průvodců, otázek a odpovědí je také bonus. Přínos pro lidi = přínos pro vyhledávače. 

Chybou je kopírovat texty z jiných stránek nebo brát popisy zboží napsané výrobcem. Spousta e-shopů si takto zjednodušuje import produktů. Vyhledávač ale na první stránku umisťuje vždy odlišné odkazy. To proto, aby měl uživatel z čeho vybírat. Pokud budete používat popisy produktů od výrobce, ztratíte se mezi desítkami e-shopů, které nabízejí stejné zboží jako vy.

Indexace

Než vyhledávač stránku zobrazí, musí o ni nejdřív vědět. To znamená, že ji musí mít ve svém indexu. Do vyhledávače Seznam můžete novou URL přidat na této adrese. U Google vyhledávače zde na Google Search Console. Nástroj od Google vám umožní zkontrolovat indexaci adres nebo o ni požádat. Zároveň vám poskytne další zajímavé analytické funkce. Výborným pomocníkem je i možnost nahrání site map

Sitemap Upgates

Mapa stránek 

Utváří se pro rychlejší a přesnější indexaci stránek vašeho e-shopu. Vyhledávací roboti pak nemusí procházet celý web, ale pro indexaci mají soubor sitemap.xml. Jde ve většině systémů vytvořit automaticky. A to včetně našeho systému pro tvorbu e-shopů. Můžete si taky nastavit prioritu některých stránek. Robotovi tak dáte vědět, které stránky by měl indexovat častěji. Tuto funkci určitě využívejte u stránek, kterým často měníte obsah. 

Vyloučení indexace 

Většinou chcete, aby stránky e-shopu byly v indexu vyhledávačů. Když ale nechcete některé stránky nebo části webu zobrazovat, pomůže vám soubor robots.txt.  Používejte u stránek, které mají podobný obsah nebo klíčová slova. Takové stránky na sobě mohou parazitovat. Proto máte možnost robotům zakázat některou z nich indexovat. 

V takovém případě se robot řídí zákazy, které mu určíte meta tagy. Mezi nejčastějí patří:

  • "noindex" - robot danou stránku nemá indexovat
  • "nofollow" - robot nemá sledovat, kam vede odkaz
  • "noarchive" - neukládat stránku do archivu 
Co když na stránku vedou externí odkazy? Pak se vyhledávač nemusí řídit interními instrukcemi v soboru robots.txt. 
Žádný vliv nebude mít ani stanovení priority 1 pro všechny stránky. Nastavení priorit ovlivňuje chování robota pouze na vašich stránkách a nijak neovlivní pořadí ve výsledcích vyhledávání
Robots.txt - Upgates

Faktory SEO mimo stránky e-shopu

Zpětné odkazy

Nestačí se jen držet všech výše zmíněných kroků. Stránky vašeho e-shopu musí být také populární. To vyhledávač posuzuje na základě kvality a počtu zpětných odkazů

Nejdůležitější je ale kvalita zpětných odkazů. Vysoký počet vám nemusí stačit. Naopak, vyhledávače dnes již umí rozpoznat tzv. link farmy. Když proklik na váš e-shop, zboží nebo články budete dávat na desítky nekvalitních webů, jenom si tím uškodíte.

Odkazovat na vás musí z webů, se kterými toho máte co nejvíce společného. Když prodáváte telefony, nemá zpětný odkaz ze serveru o oblečení moc smysl. Když na vás ale odkáže například server mobilmania.cz, už to má daleko větší přínos. Hodnota zpětného odkazu vychází i z page ranku webu, který na vás odkazuje. Když vás zmíní celostátní zpravodajství, má to vyšší hodnotu než od webu s nízkou návštěvností.

Váhu odkazu můžete ještě navyšit, když do něj přidáte klíčové slovo. Daleko lepší bude v případě prodeje telefonů následující kód:

<a href="www.muj-eshop.cz/prodej-telefonu"> prodej kvalitních telefonů </a>

než-li tento kód:

<a href="www.muj-eshop.cz/prodej-telefonu"> www.muj-eshop.cz </a>

Tip na závěr

Na SEO se soustřeďte pokud možno od založení e-shopu. Dejte si záležet na jedinečnosti každé stránky. Vyberte vhodná klíčová slova a tvořte kvalitní obsah. Hlavně ale nečekejte výsledky přes noc. A nikdy to s optimalizací nevzdávejte. Může trvat měsíce nebo i déle, než se projeví. Ale výsledek bude stát za to :) 

Następny artykuł
SEO optimalizace e-shopu a jak zlepšit pozice ve vyhledávači?