Dropshipping

Obchodní model díky kterému může s e-commerce začít skutečně každý. Dropshipping je totiž forma podnikání na internetu, kdy k internetovému prodeji není potřeba žádný sklad. Majitel e-shopu se stará pouze o propagaci zboží a svého obchodu a jiný partner vede sklad a expeduje objednávky. 

Co je dropshipping

Dropshipping je forma internetového prodeje, který je vhodný především pro začínající podnikatele, kteří nedisponují dostatečným kapitálem k nakoupení zásob a vytvoření skladu. Dropshipping je tedy poměrně bezstarostný. Jediným úkolem majitele e-shopu je dostat na své stránky návštěvníky. Skladování, balení a odesílání zásilek řeší dodavatel. Nevýhodou je ale nižší marže. Respektive provize, kterou dodavatel vyplácí zprostředkovateli obchodu. 

Potíže mohou nastat také v případě, že zákazník zboží nakoupené v e-shopu vrátí. Kvůli zapojení další strany může být proces zbytečně komplikovaný a pro provozovatele konečného e-shopu poměrně nevýhodný. Dropshipping je ideální pro prvotní vytvoření dostatečného kapitálu pro pořízení vlastních zásob. Další možností, jak vést e-shop bez vlastního skladu, je fulfillment