Česká e-commerce v roce 2019

Jaký byl loňský rok pro internetové obchody a e-commerce trh v Česku? Pro nikoho asi není překvapením, že opět velice úspěšným. Online nákupy dlouhodobě posilují a taky proto padl nový rekord. Internetové prodeje přesáhly výši 155 miliard korun. To je přibližně o 15% více než tomu bylo v roce 2018. Vše nasvědčuje tomu, že i přes vysoký počet e-shopů na tuzemském trhu je pořád prostor pro nové internetové podnikatele. Navíc založení e-shopu nebylo nikdy snazší. Podrobnosti se dočtete v našem článku "Jak si jednoduše a levně založit internetový obchod", ze sekce Začínáme podnikat. 

Dle dat zveřejněných portálem Heureka a Asociací pro elektronickou komerci se e-commerce podílí na českém trhu již ze 12,7%. Silnější byla klasicky druhá polovina roku, za čímž stála hlavně vánoční sezóna. V tu se prodalo zboží za více než 50 miliard. Tudíž přibližně v hodnotě třetiny celkového ročního prodeje internetových obchodů. Rekordy hlásily nejen e-shopy. Práce výrazně přibylo i dopravcům. 

Více a více odvětví se přesunulo z kamených prodejen i na e-shopy. Zákazníci častěji nakupují online například potraviny nebo drogerii. Přičemž v těchto kategoriích zboží byly v minulosti vždy dominantní právě kamenné obchody. 

Jak bude vypadat rok 2020?

Po velmi úspěšném minulém roce je dle výkonného ředitele APEK, Jana Vetyšky, pravděpodobné zpomalení růstu e-commerce. Růst předpokládá v tomto roce mezi 10-15%. Dle dostupných vyjádření je ale ředitel asociace pro elektronickou komerci k růstu online tržeb o malinko více skeptický než na počátku roku 2019. O vývoji ale napoví až první čtvrtletí 2020. 

Następny artykuł
Spouštíme slovenskou administraci!