Google: Čemu věnovat pozornost v Google Search Console?

Používáte pro váš internetový obchod Google Search Console (konzoli pro vyhledávání Google)? Pokud tomu tak není, nyní je čas ověřit vaši doménu, abyste mohli využít obrovského množství užitečných dat, která jsou vám k dispozici prostřednictvím přehledů v tomto nadmíru užitečném nástroji. Vzhledem k tomu, že Google Search Console nabízí poměrně velké množství různých údajů, však může být pro začátečníky obtížné zjistit, kde začít.

V tomto článku se proto seznámíte se všemi důležitými přehledy, filtry a údaji, kterým je v Google Search Console třeba věnovat pozornost. Google Search Console je jedním z nejvýkonnějších analytických nástrojů, které mají vlastníci malých firem k dispozici. Naneštěstí někteří nevědí o jeho výhodách nebo se nedokážou orientovat v množství důležitých přehledů, které Google Search Console poskytuje. Nicméně pokud víte, na které přehledy a údaje se soustředit, může používání tohoto nástroje zcela transformovat váš přístup k SEO a marketingu e-shopu.

Google

Přehled analýzy vyhledávání

Své seznámení s Google Search Console můžete začít v sekci "Výkon", ze které zjistíte, jak si vaše stránky stojí ve vyhledávání Google. Tato data můžete různě třídit a analyzovat, ale nejdůležitější části tohoto přehledu jsou tyto:

Zobrazení

Zobrazování vám ukazuje, kolikrát se stránky vašeho e-shopu objevily ve výsledcích vyhledávání. Google započítá jakékoli zobrazení stránky ve výsledcích, a to i v případě, že se vaše stránky objevily na desáté stránce výsledků vyhledávání, a žádný uživatel je ve skutečnosti neviděl.

Toto číslo vám však přesto může poskytnout obecný přehled o tom, jak široké publikum mohou vaše stránky obsáhnout, a může vám pomoci nastavit realistické cíle, jakmile se pokusíte získat více návštěvníků.

Kliknutí

Počet kliknutí znamená, kolikrát někdo klikl na stránky vašeho e-shopu z výsledků vyhledávání Google. Toto číslo nemusí být zcela přesné, protože Google vám neřekne o všech proklicích (není příliš jasné, proč je to tak, ale pravděpodobně to souvisí s nastavením soukromí uživatelů). Stejně jako v případě zobrazení vám však počet kliknutí může poskytnout obecný obraz toho, jaký je zájem o vaše webové stránky, které se zobrazují ve výsledcích vyhledávání.

Google Search Console

Míra prokliku

Míra prokliku (MP) je počet kliknutí dělený počtem zobrazení. Toto číslo vám může pomoci zjistit, jak relevantní jsou stránky online obchodu pro určité vyhledávané výrazy. Vysoká míra prokliku znamená, že název a popis vašeho e-shopu poutají pozornost návštěvníků. Pokud však máte nízkou míru prokliku, nepropadejte panice. Do zobrazení se počítají i vyhledávání, kde jste byli na desáté straně výsledků, proto nízká míra prokliku nemusí být vždy indikátorem špatně optimalizovaného meta popisu.

Pozice

Pozice vám ukazuje, kde se vaše stránka nachází v rámci výsledků vyhledávání. Každá stránka organických výsledků Google má 10 výsledků, takže pokud je číslo vaší pozice 10 nebo méně, znamená to, že se vaše webové stránky zobrazují na první stránce výsledků vyhledávání.

Přehled vyhledávacích dotazů

Analýza přehledu vyhledávacích dotazů vám může pomoci pochopit, jak si váš e-shopu stojí oproti konkurentům na stránkách s výsledky vyhledávání. Pomůže vám také zjistit, na jaké fráze lidé nacházejí vaše stránky na prvních místech. Tyto údaje jsou velmi cenné, protože vám poskytnou informace o důležitých klíčových slovech a jejich výkonu.

Někdy můžete být skutečně překvapení, když zjistíte, co zákazníci ve skutečnosti zadávají do Googlu. Tyto znalosti vám mohou pomoci vylepšit vaše SEO a dokonce zlepšit vaše produkty a služby tak, aby lépe vyhovovaly skutečným potřebám vašich zákazníků.

Návštěvnost na jednotlivé stránky

Jednou z hlavních výhod Google Search Console je, že umožňuje rozdělit všechna data o přístupech podle jednotlivých vstupních stránek. Můžete vidět, na jaká klíčová slova se zobrazují jednotlivé stránky, což je nesmírně cenné.

Pokud máte pro danou stránku nízkou míru prokliku, může to znamenat několik věcí. Buď váš nadpis a meta popis nejsou dostatečně přesvědčivé, vaše SEO není správně nastavené, stránka se zobrazuje na dotaz, který pro zvolený nadpis a meta popis není relevantní, nebo je termín příliš obecný (a proto vysoce konkurenční). V takovém případě musíte najít lepší způsob, jak vyniknout.

Vysoká míra prokliku vám říká, že vaše stránka funguje jak má. Možná, že lidé přicházejí na klíčová slova, od kterých byste to nečekali, ale pokud lidé klikají na vaši stránku ve výsledcích vyhledávání, znamená to, že je vaše stránka zaujala.

Použitelnost v mobilních zařízeních

Přehledy o použitelnosti v mobilních telefonech jsou velice užitečné pro identifikaci problémů s přístupností vašeho e-shopu a zlepšení uživatelského zážitku. Sekce Použitelnost v mobilních zařízeních vám umožňuje zjistit, které stránky vašeho webu nefungují na mobilních telefonech správně. Možná jsou prvky stránky příliš neuspořádané nebo je text na obrazovkách menších telefonů příliš malý a špatně čitelný. Jakmile tyto informace získáte, můžete problém opravit (rozhodně byste měli, protože většina vyhledávání dnes začíná na mobilních zařízeních). Přehled procházení zase umožňuje pochopit, co Google vidí při procházení vašich webových stránek.

Informace, které Google najde během procházení vaší webové stránky, ovlivňují jeho hodnocení a následné umístění vaší stránky ve výsledcích vyhledávání.

Pokud má s procházením stránek problémy, mohou vaše pozice klesnout, přestože je váš obsah jinak velmi kvalitní.

Použijte tyto přehledy, abyste identifikovali a odstranili veškeré problémy, které brání robotům vyhledávačů v optimálním procházení vašeho webu a poskytly mu tak co nejvyšší šanci na dobré umístění ve výsledcích vyhledávání.

 

PPC Profits

Článek připravila digitální agentura PPC Profits, která realizuje SEOPPC reklamue-mailingsprávu sociálních sítísprávu zbožových vyhledávačůobsahový marketing.

Następny artykuł
Indexace ve vyhledávačích