5 způsobů, jak efektivně zviditelnit nový eshop

Přilákat do nově založeného e-shopu zákazníky často není úplně jednoduché. Nový e-shop v internetovém moři prakticky ihned zapadne. Proto je především v začátcích internetového podnikání mimořádně důležitá smysluplná reklama pro eshop. Bez ní zkrátka zákazníci vás e-shop nenajdou a bez zákazníků nejsou prodeje. Jak efektivně propagovat eshop? Způsobů existuje několik. Pojďme si projít ty, které váš nový e-shop pomohou zviditelnit.

Možnosti propagace existují celkem čtyři. Jde o přítomnost na zbožových srovnávačích, PPC eshop reklama, prezentaci na sociálních sítích a optimalizace pro vyhledávače. Dnes si je všechny postupně projdeme.

1. Přítomnost na zbožových srovnávačích

Trend hovoří jasně. Nejrůznější srovnávače zboží se stávají stále populárnější a podíl lidí, kteří zde nakupují, se zvyšuje. To je také důvod, proč vedle klasických srovnávačů jako je Heureka, Zboží od Seznamu nebo Google Nákupu vznikají také tematické. Například Favi zamřené na nábytek nebo Glami, které srovnává nabídky oblečení. Ty ale fungují spíše jako katalog než srovnávač.

Podstatou registrace na srovnávačích zboží je nahrání produktového feedu, tedy souboru, který obsahuje veškeré informace o produktech na e-shopu. Z tohoto souboru srovnávač vytahuje informace o tom, jaké údaje o zboží má zobrazovat.

Přítomnost na zbožových srovnávačích dává smysl pro e-shopy, které neprodávají unikátní zboží. Jinými slovy jde o produkty, které si na webu můžeme koupit na více místech. Kdo naopak prodává originální zboží, které si například sám vyrábí, není u něj registrace na srovnávači zboží tak nutná. O fungování zbožových srovnávačů si můžete podrobněji přečíst zde.

2. Propagace eshopu na sociálních sítích

V předchozím bodě jste se dočetli o tom, že e-shopy, které prodávají unikátní, například ručně vyráběné zboží, na zbožovém srovnávači nutně být nemusí. Pro sociální sítě je to ale přesně opačně. Pokud prodáváte specifické zboží, jistě je za tím zajímavý příběh a k sortimentu máte citový vztah. Právě ten musíte potenciálním zákazníkům skrze sociální sítě předat. Vyplatí se být autentický a ukazovat zápal pro věc.

Jak propagovat eshop

Samotnou přítomnost na sociálních sítích lze samozřejmě podpořit reklamními kampaněmi. Při vhodném zacílení může jít o poměrně efektivní prodejní kanál. U placených příspěvků totiž můžete využít informace, které sociální sítě o svých uživatelích prokazatelně mají. Jde o věk, pohlaví, bydlištěm zájmy a podobně. Díky těmto specifikům můžete své produkty zamířit přesně tak, kam potřebujete.

3. PPC reklamy

PPC reklamy jsou dalším důležitým propagačním kanálem, který může v začátcích internetového podnikání pomoci. Jak si povíme v následujícím bodě, budování dobré pozice ve vyhledávačích je běh na dlouhou trať. Především v začátcích tak pomůže spíše PPC reklama ve vyhledávačích. Dá vám totiž slušnou šanci, že se váš e-shop při vyhledávání určitých dotazů zobrazí na předních (placených) příčkách výsledkové stránky. I u PPC reklam je stěžejní správné zacílení. Doporučujeme také aktivaci remarketingu, kdy se zákazníkům bude zobrazovat zboží i po opuštění stránky.

4. SEO

Organické vyhledávání je zdrojem kvalitní návštěvnosti. Problémem ale je, že vybudování dobré pozice v internetových vyhledávačích není práce na den, ani na týden. Spíše půjde o měsíce a možná i roky. Jako začínající e-shop se samozřejmě o nejrůznější SEO vychytávky a triky můžete zajímat. Nemá ale cenu věnovat jim příliš velkou pozornost. Do SEO můžete pořádně proniknout až v době, kdy e-shop získá první zákazníky a postaví se na vlastní nohy, k čemuž dojde pravděpodobně díky srovnávačům, PPC reklamám a sociálním sítím. Pak si můžete začít hrát s optimalizací pro vyhledávače.

5. Kvalitní obsah

K dobře zvládnutému SEO vede cesta skrze kvalitní obsah. Ten mějte vyladěný už od začátku. Vyhrajte si s popisky produktů a hlavně nepoužívejte univerzální texty výrobců, distributorů či dodavatelů. Svým zákazníkům raďte, sdílejte vlastní zkušenosti, recenzujte své zboží a vyprávějte jim příběhy spojené s prodávaným sortimentem.

U kvalitního obsahu nejde v prvé řadě o přilákání návštěvníku, jako spíše o jejich udržení. Poutavý obsah je také můstkem pro přivádění potenciálních nakupujících ze sociálních sítí. Zmáknutá hra se slovy se navíc jednoho dne stane perfektním základem pro optimalizaci pro vyhledávače. Jejich roboti už totiž budou mít u vašich stránek s dobrým obsahem zaznačené virtuální plusové body a následné vyladění k dokonalosti už bude o to jednodušší.

Następny artykuł
Jak sledovat a vyhodnocovat výsledky eshopu?