Má v dnešní době smysl tvořit eshop levně / eshop zdarma?

Jako každý správný podnikatel chcete minimalizovat náklady. Dvojnásob to platí na začátku podnikání, kdy internetový obchod nově rozjíždíte. Je pro vás ale levný eshop nebo eshop zdarma správnou volbou? A budete mít eshop doopravdy zdarma?

Pokračujte ve čtení a zjistíte, jestli si e-shop zdarma zaslouží šanci.

Co je to eshop zdarma?

Jedná se o systém pro provozování internetového obchodu, který máte možnost spustit zcela zdarma bez vstupních nákladů, nebudete-li do nich zahrnovat váš čas. Důležité je však slovo „spustit“. E-shop skutečně takto pouze odstartujete. Nepočítejte s tím, že se časem neobjeví výdaje. Bezplatná řešení mají nezřídka podobu testovacích verzí, díky kterým máte možnost otestovat si jednotlivé funkce.

Stejně jako u některých trial programů, tak i zde můžete narazit na to, že po uplynutí určité doby (případně dosažení nějakého limitu) budete muset za další používání zaplatit, případně vám zůstane funkčně omezená verze. E-shop zdarma je často první a nejjednodušší volba, jak s online podnikáním začít. Ve většině případů půjde ale jen o přechodné řešení. Časem totiž i jako méně náročný uživatel e-shop zdarma přerostete. A to nemusíte mít ani žádné přehnané nároky.

Výhody

 • Nízká cena
 • Úspora času
 • Vyladěný systém

Nevýhody 

 • Velmi omezené funkce
 • Omezený počet produktů
 • Minimální zákaznická a technická podpora

Správně se ptáte, pro koho a jestli vůbec pro někoho může být e-shop zdarma tím správným řešením. Jak jsme si řekli už dříve, pro většinu e-shoperů je to maximálně přechodné řešení. Najdou se ale pochopitelně i výjimky z řad jednoproduktových obchodů a menších projektů.

Vyzkoušet pronájem e-shopu ... 30 dnů na zkoušku zdarma

Kdy může být e-shop zdarma dlouhodobě vhodný?

 • Prodáváte jeden nebo pár produktů
 • Potřebujete jen nejzákladnější funkce
 • Nemáte potřebu růstu

Pokud chcete využívat potenciál systému naplno, nemá smysl o e-shopu zdarma uvažovat. Placený pronájem vám poskytne důležité funkce navíc. Budete mít k dispozici různá napojení (dopravci, platební brány, účetní a jiné systémy). Více o výhodách a nevýhodách pronájmu se dozvíte v předchozím článku našeho průvodce zde.

Co konkrétně vám bude v e-shopech zdarma chybět?

Chybějící funkce e-shopu zdarma si dokážeme rozdělit do několika základních sekcí, u kterých si ukážeme, o co konkrétně budete ochuzeni:

 • Produkty – chybí: filtrování produktů, související produkty, srovnání produktů, hodnocení a recenze, varianty produktů, skladový systém, diskuze u produktů, import a export produktů
 • Marketing e-shopu – chybí: SEO parametry, napojení na Google Analytics, Facebook apod., slevy, slevové karty, věrnostní systém, emailing
 • Napojení – chybí: napojení na platební brány (platby pouze převod, dobírka nebo hotově), také na většinu dopravců a účetní a jiné systémy
 • Administrace a ostatní – chybí: více uživatelů administrace, více jazykových mutací a měn, statistiky

Máte-li zajímavou nabídku zboží, vyplatí se vám do pokročilých funkcí jednoznačně investovat. Je velká škoda, když si snižujete prodeje pouze kvůli tomu, že máte svázané ruce a zákazníkům e-shopu nedokážete nabídnout funkce pro zvýšení komfortu. Než se rozhodnete pro e-shop zdarma, určitě zvažte všechna pro a proti.  

Open source řešení – získáte díky němu e-shop opravdu zdarma?

Další možností, jak udělat e-shop zdarma nebo levně, jsou tzv. open source řešení. Jsou zdarma, ale jen v samotném počátku. K dispozici dostanete fungující zdrojový kód. Ten můžete právě díky freeware licenci legálně používat a také si ho podle svých potřeb upravovat. Všechno to zní skvěle. Máte e-shop systém zdarma a ještě si ho můžete upravit. Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Všechno závisí na vašich schopnostech a dovednostech. Do zdrojového kódu je možnost si doprogramovat v podstatě jakoukoliv funkčnost, napojení apod. Samozřejmě jste schopni nakódovat si také grafiku. V čem je tedy háček?

Nejste programátor ani kodér

Málokterý podnikatel je krom kvalitního obchodníka i kvalitní programátor, kodér, designér nebo UX specialista. A tím vidina e-shopu zdarma končí. Když nejste technicky zdatní, nebo sami nemáte dostatek času, budete si muset programátory a kodéry zaplatit. To všechno už samozřejmě bude něco stát. Dostanou zabrat i vaše nervy. Najít totiž dnes schopné ajťáky nebo grafiky není jen tak.  Když budete mít štěstí, seženete za přijatelnou cenu někoho, kdo e-shop zpracuje kvalitně a nebudete na to muset čekat měsíce.  A to stejné budete absolvovat pokaždé, když nastane na e-shopu technická závada nebo když budete chtít něco doprogramovat či nově napojit. Každá změna vás bude vždy stát čas a peníze.

Výhody open source

 • Zdrojový kód zdarma
 • Nejste omezeni dodavatelem platformy

Nevýhody open source

 • Nutnost zaplatit odborníky
 • Na zpracování si počkáte
 • Riziko nekvalitního zpracování
 • Opravy a inovace zpoplatněny

Umíte programovat a kódovat

V takovém případě ušetříte pravděpodobně hromadu peněz a e-shop budete mít teoreticky opravdu zdarma. Veškerá příprava ale zabere čas. A ne málo. A váš čas jsou pochopitelně také peníze. I tady tak platí, že dnes nic není zadarmo. Navíc riskujete, že se více budete zabývat technickou stránkou e-shopu místo prodejem a tím, co z vás dělá úspěšného podnikatele.

Výhody vlastního programování

 • Zdrojový kód zdarma
 • Nejste omezeni dodavatelem platformy

Nevýhody vlastního programování

 • Časové vytížení

Dát e-shopu zdarma šanci, nebo raději ne?

Na tuhle otázku si nakonec budete muset odpovědět sami. Shrnuli jsme pro vás ale všechno podstatné, co vám s rozhodnutím pomůže. Vše je o prioritách. A co se internetových obchodů týče, pořekadlo „kdo šetří, má za tři“ tak úplně neplatí.

Vyzkoušet pronájem e-shopu ... 30 dnů na zkoušku zdarma
Następny artykuł
Vyplatí se právě vám pronájem e-shopu? Zde najdete jasnou odpověď!